10.12.2020
Posledním majitelem kovárny byl rod Zemanů, který ji koupil v dražbě roku 1847, odtud často používaný název Zemanova kovárna. Rodovou tradici uzavřel Emil Zeman, jenž sem podle pamětníků docházel až do roku 1953. Poté dílna chátrala a dokonce jí hrozila demolice.
Naštěstí se její záchrany ujali místní turisté, kteří ji opravili k dalšímu užívání. Kovárna se stala kulturní památkou a jako úplně poslední tady do kovadliny bušil holešovský rodák Pavel Ševeček, jenž se doma i v cizině proslavil luxusními noži vyráběnými z damascénské oceli.
V roce 2012 zde vzniklo Malé muzeum kovářství s původním, stále funkčním vybavením. Expozice má tři části. V samotné kovárně se dozvíte mnoho zajímavého o její historii a provozu. Zároveň si prohlédnete nástroje a vybavení instalované tak, abyste nabyli dojmu, že dílna stále jede a mistr kovář jen na chvíli odešel. Středem pozornosti bývá velký měch, který přiváděl do výhně vzduch a zvyšoval teplotu ohně. Ovšem největší zvláštnost představuje „tajná“ chodba, jejíž vchod se nachází přímo pod výhní. Chodba vede k protějšímu hostinci U Cabiša, ale po několika metrech končí a dále už je zasypána. Nahlédnout do ní můžete prostřednictvím osvětlení a zrcadla.
Návštěva bočního přístavku vás seznámí s kovářskou a podkovářskou tradicí v Holešově. A protože místní kováři byla opravdu zruční a všestranní řemeslníci, můžete si prohlédnout nově restaurovaný hodinový stroj pocházející z věže holešovského zámku. Stroj je zhruba 200 let starý a skládá se ze 137 dílů., přičemž rám a hřídele byly ručně vykovány a vypilovány ze železa.
Závěr prohlídky patří druhé půlce kovárny, kde kovář a jeho rodina bydleli. Jejími součástmi jsou jizba a komora vybavené předměty lidové kultury, které připomínají, že Holešov se nachází na pomezí Valašska a Hané.
Zdroje: https://www.holesov.info; www.kromerizsky.denik.cz
Foto: https://www.holesov.info
22.01.2021
Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích. číst více
22.01.2021
Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více
21.01.2021
Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří. číst více