Flascharův břidlicový důl

14.07.2020

Historické důlní dílo Flascharův důl pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy v oblasti Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu. V lokalitě Nový Svět nedaleko od Oder, ve které se nachází také Flascharův důl, je evidováno 7 zaniklých důlních děl po těžbě břidlice.  

Návštěvníci dolu si mohou prohlédnout dvě horizontální štoly, které jsou vzájemně propojeny osmnáctimetrovým větracím komínem. Spodní patro dolu, zvané „štola Hortenzie", je dochováno v téměř netknutém stavu. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása.  Součástí prohlídkového okruhu je i několik vytěžených komor. Důl ukazuje břidlicové vrásnění, které vznikalo zhruba před 350 miliony let, konkrétně čelo břidlicové vrásy.

Důl se stal součástí projektu Technotrasa, který turistům představuje tři desítky technicky atraktivních míst regionu. Loni se její součástí stala takzvaná Krajina Břidlice, která turistům v Nízkém Jeseníku ukazuje několik zajímavých míst souvisejících s těžbou břidlice.


Flascharův důl je otevřen je od středy do neděle, vždy od 09:00 do 17:00 hodin. Auta musí lidé nechat na parkovišti v Odrách a k dolu dojdou po zhruba 2,5kilometrové procházce, součástí přístupové trasy je i naučná stezka K Flascharovu dolu. 

   

          

« Zpět

NovinkyHarmonika jako životní láska

20.01.2021

První tahací harmoniku dostal od rodičů v pěti letech. Jiří Sedláček z Litovle na Olomoucku... číst více

Fascinace mrakodrapy

19.01.2021

Z cest po Americe se Tomáš Baťa vracel okouzlen velkostavbami. Továrníkův sen postavit mrakodrap... číst více

Dopředu, dozadu, a stále nahoru!

19.01.2021

Její vznik do značné míry souvisel s hlavním zdrojem obživy většiny obyvatel Bystrické doliny... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu