Fascinace mrakodrapy

19.01.2021

Na přelomu let 1938 a 1939 se vedení obuvnické firmy Baťa přestěhovalo ve Zlíně do nového domu. V té době to byla nejvyšší budova v Československu a druhá nejvyšší v Evropě. Dodnes poutá pozornost svou elegancí i přirozeným zakomponováním do baťovského města. Šestnáctipatrový mrakodrap o výšce 77,5 metru byl oficiálně dokončen 15. prosince 1938. Tehdejší šéf firmy Jan Antonín Baťa si ale budovy s popisným číslem 21 dlouho neužil, neboť po německé okupaci se do Československa už nevrátil.

Stavba z ateliéru architekta Vladimíra Karfíka vyrostla za pouhé dva roky od položení základů. Traduje se, že železobetonový skelet mrakodrapu postavilo 40 dělníků se čtyřmi jeřáby za 160 dnů. Za rychlým, postupem stavebních prací stálo použití v té době osvědčeného baťovského modulu o rozměrech 6,15 krát 6,15 metru. Prostor mezi sloupy vyplnily cihly, na vnější plášť budovy byly použity keramické obklady. Budova, která je 80 metrů dlouhá a 20 metrů široká, přirozeně zapadla mezi ostatní tovární objekty ve městě.

Z mrakodrapu byla dokončena jen první tři patra, když se do něj v květnu 1938 nastěhovali první ze dvou tisíc úředníků Baťova koncernu. Úředníci měli k dispozici nejmodernější techniku – výtahy, telefony i klimatizaci. Svou dobu předběhlo i samo pojetí kanceláří, neboť celé patro tvořila jediná velká místnost. V případě potřeby mohl být prostor rozdělen na menší místnosti předem připravenými typizovanými příčkami z oceli, dřeva a skla.

Výjimkou bylo osmé patro, kde sídlilo vedení závodů včetně nejvyššího šéfa. Majitel obuvnického impéria si však za účelem rychlé komunikace se zaměstnanci po celé budově nechal vybudovat pojízdnou kancelář  ve výtahu, pohybujícím se bez záchvěvů, škubání či nepříjemného třesu.

Výtah je hodný obdivu v mnoha ohledech. Místnost o rozměrech 6 krát 6 metrů má luxusní dřevěný interiér s rustikálním pracovním stolem, umyvadlem s teplou i studenou vodou a odpadem. Klimatizační jednotka udržuje stálou teplotu od 18 do 25 stupňů. Samozřejmostí jsou telefony značky Siemens, napájené přes malý rozvadeč, firemní amplion a automatický požární hlásič. Speciální „vychytávku“ představoval zatemňovač – tlačítko, které by v případě války a leteckých náletů zatemnilo okno zelenými roletami.

Jan Antonín Baťa však v pojízdné kanceláři nikdy nejel. Výtah byl uveden do provozu na podzim roku 1939, kdy už se natrvalo usadil v zahraničí. Zato návštěvníci mrakodrapu, v němž dnes sídlí krajský a finanční úřad, si ji mohou volně prohlédnout a po předchozím objednání se v ní také projet. Přístupná je rovněž celá terasa Baťova mrakodrapu,. Nabízí se odtud nádherný výhled na celý Zlín i okolní kopce, který vám  zprostředkují vyhlídkové dalekohledy. Zároveň si můžete prohlédnout velký bronzový model města v jeho podobě z 50. let minulého století.

www.kr-zlinsky.cz;  www.14-15.cz

Zdroje: www.kr-zlinsky.cz; www.ommons.wikimedia.org; www.tyden.cz; www.lp-life.cz 

Foto: Česká tisková kancelář, Zlínský kraj – Jiří Balát 

          

           

« Zpět

Novinky„Zamordována Tatarem pohanem...”

23.02.2021

Nepatří sice k největším a nejkrásnějším svého druhu, zato známe dobu jeho vzniku a smutný... číst více

Mlýn s pohnutým osudem

22.02.2021

Kde nebylo dost vody, snažili se lidé zapřáhnout jiného pomocníka. Třeba vítr...  číst více

Železnice s úzkou stopou

19.02.2021

Drží několik primátů. Kromě jiného je jedinou úzkorozchodnou tratí v historickém Českém Slezsku... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu