Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Vezměme to od jižního směru: Říčka Ludina, pramenící u Potštátu, protéká Hranicemi na Moravě a spolu s říčkou Veličkou vtékají do řeky Bečvy, největšího levostranného přítoku řeky Moravy. Bečva sbírá vody z Javorníků a Vsetínských vrchů a u Tovačova se vlévá do Moravy, jež pramení pod Králickým Sněžníkem, protéká Olomoucí, přibírá vody Dyje a po 353 kilometrech se západně od slovenského hradu Děvín vlévá do Dunaje. Jeho vody už putují do Černého moře.

A severní směr? Říčka Luha se vlévá u Jeseníku nad Odrou do řeky Odry, pramenící u obce Kozlov v Oderských vrších. V Ostravě-Třebovicích přibírá vody Opavy. V Ostravě-Koblově se do Odry vlévá další velká řeka Ostravice a ještě na našem území přibírá vodu z řeky Olše, která se do Odry vlévá asi 2 kilometry od hraničního přechodu Kopytov. Odra v Polsku tvoří 187 kilometrů dlouhou hranici s Německem. Na ní se stéká s Nisou a po 854 kilometrech končí v Baltském moři u Štětína. 

Jak dlouhou a klikatou cestu voda od svých pramenišť urazí, si nejlépe uvědomíte během zastávky u monumentu evropského rozvodí nedaleko Bělotína. Pomník stojí na Jelením kopci u silnice I/47 do Hranic na Moravě. Autorem plastiky je Miloš Slezák, verše na vnitřních stranách betonových bloků složil Jan Skácel: „Podivuhodné místo, kde se scházejí vody a kde se rozděluje déšť. Potoky odsud spěchají na sever a na jih…“ „Tato voda se již nikdy více nepotká a nenávratné bývá loučení lidí a vod. Stojíte na předělu moří…“

Před dokončením obchvatu Bělotína zastavovala na zdejším parkovišti auta. Lidé se porozhlédli po krajině a občerstvili se v motorestu. Ten už sice není v provozu, ale monument stojí a nadále plní svou naučnou funkci.

Víte, že...
...opravdovou „střechu Evropy“ je třeba hledat zhruba 100 kilometrů vzdušnou čarou severozápadním směrem od Bělotína? Jedná se o horu Klepáč (nebo též Klepý, polsky Trójmorski Wierch) v jižní části Malosněžnického hřbetu pohoří Králický Sněžník, na hranici s Polskem. Svahy 1 145 metrů vysoké hory náležejí do úmoří tří moří – Severního, Baltského a Černého.

Zdroje: www.kudyznudy.cz; www.belotin.cz; www.mapy.cz

Foto: Petr Svoboda – www.belotin.cz 

          

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu