Cestování (nejen) za astronomií

18.06.2020

Co znamená Krajská hvězdárna v Žilině, jejíž jste součástí, pro cestovní ruch a turistiku ve vašem regionu?  
Krajská hvězdárna má výsadní postavení, je jediným zařízením svého druhu v Žilinském kraji. Zahrnuje Kysuckou hvězdárnu, která je z hlediska cestovního ruchu v Kysuckém Novém Mestě velmi atraktivní, a Pozorovatelnu na Malom Diele v Žilině.

Jaký program tato odborná pracoviště návštěvníkům nabízejí?
Na zahradě Kysucké hvězdárny spatří vzdělávací moduly věnované Sluneční soustavě, včetně modelů planet v jejich poměrné velikosti. Uvidí rovněž model Země v jejím řezu, didaktickou pomůcku s názvem armilární sféra s naznačeným obratníky, rovníkem, polárním kruhem a ukazatelem severního světového pólu, malý Geopark s ukázkami hornin Vnějších Západních Karpat a celkem troje sluneční hodiny. Ve hvězdárně mohou lidé navštívit hlavní kupoli určenou k pozorování a výstavní místnost, obdivovat modely kosmických lodí, planetární váhy a další didaktické pomůcky. Denní pozorování Slunce i klasická pozorování noční oblohy pořádá také Pozorovatelna na Malom Diele v Žilině. Mimo to se zde veřejnost dozví zajímavé informace o Slunci a využití jeho energie.

A vaše doporučení?
Přijít třeba do Kysucké hvězdárny. Ve dvouhodinovém programu návštěvníky provedeme zahradou, budeme jim vyprávět o Sluneční soustavě, Zemi i o našem Geoparku. Také jim ukážeme, kde najdou na obloze Polárku a vysvětlíme, jak fungují sluneční hodiny. Za příznivého počasí je zavedeme do kupole, kde budou pomocí dalekohledu pozorovat Slunce.

Pořádáte i jednorázová pozorování zajímavých astronomických úkazů?
O letních prázdninách zveme zájemce na celotýdenní pozorovací kampaně, zaměřené například na meteorický roj Perseid. Naše Kysucká hvězdárna je pořádá v přilehlé obci Povina, kde jsou příznivé světelné podmínky. Postavíme tam naše dalekohledy, lidé si vezmou karimatky a kromě „padajících hvězd“ pozorují i jiné astronomické objekty. Za jasných a vlahých nocí to bývá nádherný zážitek! Kromě toho cestujeme s našimi dalekohledy na okolní hrady, například na Strečno a Oravský hrad, aby i tam mohli lidé objevovat krásy letní oblohy.

Projekt Astronomické cestování dávno skončil, přesto s Hvězdárnou Valašské Meziříčí nadále spolupracujete. V čem?
Vymýšlíme stále nové projekty, navzájem se při tom doplňujeme a inspirujeme. Samozřejmě spolupracujeme i v odborné pozorovatelské činnosti.

Na společném webu www.astrocesty.eu nabízíte i přehled astronomických, přírodovědných a technických zajímavostí česko-slovenského příhraničí.
V současné době je tam uvedeno na sto zajímavých míst. Snažíme se databázi stále doplňovat, abychom do příhraničí přilákali další turisty.

Kam kromě hvězdárny byste návštěvníky vašeho regionu pozvala?
Jsou tady velmi pěkné rozhledny. Na Kysucích je jich velké množství, návštěvníkům nabízejí krásné panoramatické výhledy do blízkého i vzdálenějšího okolí. Stačí se podívat na zmíněný web, určitě si vyberete!

Vy sama máte čas cestovat a poznávat nová zajímavá místa na slovensko-českém pomezí?
I kdybych čas neměla, ráda si ho najdu, pokud mi to podmínky dovolí. Jsem vášnivý turista, a už jsem prošla mnoho zajímavých míst. V našem kraji to zatím jako poslední byly Hlbocký vodopád a Belské skály. Jezdím ale také do Česka. Mám prochozené Valašsko, například každý rok 2. ledna podnikáme s rodinou výstup na Pustevny, který jsme na počest naší dcery pojmenovali „Alexandrovský“. Teď se chystám blíže poznat severní Čechy, kde jsem ještě nebyla. Lákají mě zvláště Adršpašské a Prachovské skály.

 

« Zpět

NovinkyObři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu