Čas, ten běžec s dlouhým krokem

13.01.2021

Těšte se na objevné putování napříč celou historií naší planety! Stanete se svědky pozvolného vývoje od vesmírného času k atomovým hodinám a nejmodernějším metodám měření času. Expozice času nabízí příběh spojující dějiny Země a naší civilizace. Prezentuje čas jako fenomén na průsečíku mnoha vědních disciplín, společenských proměn a kultur. Názorně ukazuje, že záhady, jimiž je čas obestřen, se snažili rozluštit filozofové, astronomové, kosmologové, matematici, fyzikové, umělci i řemeslníci na celém světě.

Také nahlédnete do vesmíru, kde před téměř 14 miliardami let začal při Velkém třesku odtikávat čas. Poznáte, v čem se liší kalendáře a vnímání času v různých kulturách odlišných epoch a seznámíte se s vývojem nejstarších hodin a principů měření času.

Spatříte rovněž množství chronometrů – hodin mechanických, elektrických, elektronických i zvláštních, jejichž výjimečnost tkví v nezvyklém tvaru, pohonu a regulaci chodu nebo funkcí. Prohlédnout si můžete na 250 jedinečných exponátů a výtvarných děl, jež poskytla přední česká a světová muzea. Z nich například Královská observatoř v britském Greenwichi dodala bezplatně model atomových hodin.

Expozice také ukazuje, jak se čas projevoval v módě od pravěku do současnosti, jak ovlivňoval medicínu, hudbu či výtvarné umění. Hudební zážitek nabízí zvonkohra z pražské Lorety nebo vyzvánění 250 zvonů z nabídky audioboxu. Na modelech si vlastníma rukama vyzkoušíte fungování mechanických hodin, nahlédnete do dobové hodinářské dílny a prostřednictvím interaktivní hry si ověříte znalosti Sluneční soustavy.

Neméně zajímavá je historie budovy, do níž Expozice času po zrušení Muzea hodin na šternberském hradě v roce 2000 přesídlila. Dům č. p. 113 zde stál už na počátku 16. století, patří tak k nejstarším ve městě. Bývaly v něm tržnice, hostinec a sladovna, od roku 1674 byl využíván jako mučírna a vězení. Sloužil také pro podnikání s kameninou a porcelánem, v 19. století tady byla výrobna pálenky a likérů. Ve své bohaté historii hostil i významné osobnosti – 15. února 1620 tady pobýval „zimní král“ Fridrich Falcký s manželkou, 19. listopadu 1805 zde posnídali rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I., když jejich vojska táhla ke Slavkovu.

www.expozicecasu.cz

Zdroje:  www.expozicecasu.cz; www.hrady.cz; www.sternberk.eu  

Foto: www.sternberk.eu;  www.expozicecasu.cz 

         

         

     

« Zpět

NovinkyBaťovský Zlín v barvách

22.01.2021

Takhle už ho na vlastní oči nikdy neuvidíte, jen na archivních snímcích.  číst více

Valašská Eiffelovka

22.01.2021

Paříž má svoji Eiffelovu věž, Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku zase Jurkovičovu rozhlednu.... číst více

Do moře. Ale kterého?

21.01.2021

Černé, nebo Baltské? Poblíž Bělotína na Přerovsku teče voda do obou zmíněných moří.   číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu