Zámecký park Morkovice-Slížany

17. listopadu, Morkovice-Slížany 

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Zahrada, Park, Lesopark

Ze zámeckého parku zůstalo pouze torzo

Městečko Morkovice-Slížany se nachází 14,5 km jihozápadně od města Kroměříž.

Vzniklo spojením dvou obcí do jednoho celku v roce 1960 v rámci celostátní reorganizace obcí a měst. Slučování se neobešlo bez protestů obyvatel Slížan, kterým byla například zrušena škola.

Z nedávné historie se podívejme o něco dále - k první zmínce o Morkovicích. Ta pochází z roku 1222, kdy v jedné z listin vztahujících se k velehradskému klášteru je připomínán Zdislav z Morkovic. O opevněném sídle - v tomto případě tvrzi - se dozvídáme až v roce 1349, a to v souvislosti s Markvartem z Morkovic. Tvrz stávala v místech dnešního zámku a pozornému pozorovateli jistě neunikne, že stavba je z části obehnána příkopem, který se dochoval ze středověku. Současná podoba zámku začala vznikat počátkem 17. století, kdy bylo městečko a celé panství ve vlastnictví významného šlechtického rodu Zástřizlů. K první přestavbě došlo někdy po roce 1600, kdy z gotické tvrze byl vybudován pohodlný renesanční zámeček, ke kterému nejspíše přiléhala i zahrada. K dalším úpravám došlo až v druhé polovině 17. století, kdy dochází k barokní přestavbě zámku s přiléhajícím areálem. 

Za zmínku stojí i zajímavá skutečnost, že na výzdobě interiérů zámku se podíleli i umělečtí řemeslníci italského původu - Quirich Castelli a Carpoforo Tencalla. Pokud vám tato jména přijdou známá, tak se jedná o umělce, kteří provedli štukovou a freskovou výzdobu rotundy v Květné zahradě v Kroměříži.

Zámek má ve své fasádě vetknuty i pozdější úpravy ve stylu pozdního baroka, rokoka a klasicismu. O to se přičinili Braidiové a později Arioliové.

Ve 20.století došlo ke konečným úpravám zámku tak, jak jej známe dnes. V roce 1919 bylo zbořeno zadní křídlo zámku a zrušen vodní příkop. Místo nich vyrostl malý park a na nádvoří před zámkem byla vybudována kašna. Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován a využíván MNV (Místním národním výborem) a Obecním úřadem (do roku 1994, poté byl prodán).

Od roku 1999 je zámek opravován, což je patrné na fasádě a střechách objektu. Zahradu nebo spíše malý park, který zámek obklopuje, úpravy teprve čekají. Na zahradu navazuje malá vodní plocha a spolu vytváří romantickou kompozici. Dalšími vodními plochami, avšak o něco více vzdálené od zámeckého parku, jsou Velký a Prostřední morkovický rybník.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné (zámek je veřejnosti nepřístupný)  

Přístup

  1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem, silnice 438 Bystřice pod Hostýnem - Holešov, silnice 432 Holešov - Hulín, silnice 47 Hulín - Kroměříž, silnice 432 Kroměříž - Zdounky, silnice 428 Zdounky - Morkovice-Slížany. V Morkovicích-Slížanech odbočit doleva na silnici 433 směrem na obec Litenčice (ulice Nádražní). Po 300 m jízdy zaparkovat po pravé straně silnice, u pošty.
  2. Cyklostezky - ne
  3. Turistické trasy:
    • žlutá (Cesta partyzánského oddílu Olga) Brankovice - Nemochovice - Pornice - Morkovice-Slížany - Zámecký park Morkovice-Slížany - Hoštice - Roštín - Vlčák - Salaš - Jankovice
  4. Naučné stezky - ne

 

Další fotografie

Renesanční zámek prošel úpravami v době baroka, rokoka a klasicismuZámek byl postaven na místě vodní tvrzeVstup do zámku působí poněkud neutěšeným dojmem

Mapa

GPS zem. šířka: 49.24696   zem. délka: 17.20821


Kontakt

Poznámka

Zámek je pro veřejnost nepřístupný.  

Klíčová slova

  • dendrologie
  • jezero
  • zámecký park
  • zámek

NovinkyMandloňovou stezkou na rozhlednu Na Starém vrchu

24.09.2018

Mandloňová naučná stezka (také Mandloňová stezka či Mandloňovou stezkou na rozhlednu) je naučná... číst více

Výprava do Krajiny břidlice

14.09.2018

Krajina na Opavsku ukrývala mnoho let, pod povrchem země, obrovské bohatství přírodní břidlice.... číst více

"Ochutnej kraj všemi smysly" - Den Zlínského kraje

06.09.2018

Zveme Vás na 9. ročník Dne Zlínského kraje, jehož motto zní: "Ochutnej kraj všemi smysly", který... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


tip měsíce

Babi, dědo, mámo, táto, pojďme bádat, stojí to za to! - II

22. září 2018

od 9:00 hodin

Hvězdárna Valašské Meziříčí

www.astrovm.cz/


mapa webu