Rozhledna Hostýn

Vrch Svatý Hostýn (734 m n. m.) - Hostýnské vrchy 

Kategorie: Rozhledny

Rozhledna na Svatém Hostýně

Vrch Svatý Hostýn (734 m n. m.), na jehož vrcholu kromě rozhledny naleznete také  baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Sarkandrovou kapli, klášter, Starou křížovou cestu, Jurkovičovu křížovou cestu, Vodní kapli, hřbitov, 242 m dlouhé pískovcové schodiště, kramářské boudy, poutní domy, Ovčárnu - ubytovací hostinec, památníky prvního, druhého a třetího odboje, větrnou elektrárnu a Svatohostýnské muzeum, není sice nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů (tím je Kelčský Javorník /865 m n. m./), ale bezpochyby je nejznámějším a nejnavštěvovanějším.

Historie rozhledny na Svatém Hostýně sahá do konce 19. století, kdy současně s myšlenkou na výstavbu rozhledny byla navržena oprava a posvěcení chrámu, výstavba cyrilometodějské kaple, rozšíření jezuitského domu a vybudování první křížové cesty. Rozestavěná rozhledna však byla kompletně zničena velkou letní vichřicí. Ani toto však neodradilo snahy o vybudování rozhledny a i přes finanční obtíže mohl 1. září 1897 císař František Josef I. podepsat zakládací listinu rozhledny a dotknout se základního kamene rozhledny přímo na Svatém Hostýně.

Půdorys rozhledny je tvořen dvěma velkými kruhy o průměru 7 m a 3 m. Tloušťka zdiva z tvrdého hostýnského kamene je 70 cm. Původní vzhled se poněkud lišil od současného. Na zděné části o výšce 12 m byla otevřená vyhlídka a stavba dále pokračovala štíhlou dřevěnou nadstavbou s malou věžičkou na jejím konci. Na ní se otáčel pozlacený obraz Panny Marie Hostýnské a nad obrazem zářil kříž. Celková výška stavby byla 27 m. Dnes je to přibližně 15 m a vyhlídka je krytá.

V období první republiky byla věžička snesena a k rozhlížení sloužila jen hlavní terasa překrytá jehlancovitou střechou. V letech 1957 až 1971 sloužila rozhledna jako retranslační stanice pro dálkový přenos televizního signálu a nebyla návštěvníkům přístupná. Až teprve v roce 1987 přivítala rozhledna znovu turisty. To už byl vyhlídkový prostor opatřen skleněnými okny a zakryt plochou střechou s kovovým zábradlím. V letech 2002 - 2003 byla rozhledna kompletně zrekonstruována, a to za účelem jejího využívání jako důležitého bodu integrovaného záchranného systému. Byl zpevněn obvodový plášť, byla zcela obnovena horní dřevěná nástavba včetně ocelové konstrukce a oken. Takto můžete rozhlednu spatřit i dnes.

V přízemí rozhledny je kaple Svatého kříže, která zde byla vybudována současně s výstavbou rozhledny. Přes ručně kované železné dveře spatříte oltář a nad ním pískovcovou sochu Panny Marie Bolestné a mramorový kříž. Dne 14. září 1898 byla kaple posvěcena a první mši v ní sloužil její zakladatel (a také zakladatel rozhledny) P. Cibulka aby, jak píše: "Svatý kříž, jejž vštípili sv. Cyril a Metoděj, posilnil a potěšil věřící a aby svítilo světlo milosti a slávy ctitelům Panny Marie Hostýnské".

Z vyhlídkové plošiny rozhledny spatříte jako na dlani město Bystřici pod Hostýnem a okolní vrcholky Hostýnských vrchů.

Úžasný zážitek vám již při příchodu k rozhledně a i samotný výhled z ochozu může ovlivnit - ať negativně či pozitivně - jen pár desítek metrů vzdálená větrná elektrárna, která zde stojí od roku 1994. Výška ocelového stožáru je 30 m a délka jedné ze tří lopatek je 13,5 m. Výkon zažízení je 225 kW.

Kromě tradiční návštěvy baziliky Nanebevzetí Panny Marie na vrchu Hostýn si dopřejte také prohlídku Svatohostýnského muzea a projděte se po kamenném schodišti dolů k pramenu Vodní kaple, kde najdete příjemné zákoutí v lese s občerstvující chladivou vodou.


Otevírací doba

Otevírací doba:
červenec, srpen:
pondělí - neděle: 8:30 - 12:00; 12:30 - 16:30
květen, červen, září:
sobota, neděle: 8:30 - 12:00; 12:30 - 16:30

Mimo provozní dobu lze návštěvu domluvit v kanceláři Matice svatohostýnské.

Vstupné:
- osoby nad 15 let - 10 Kč
- děti 3 - 15 let - 5 Kč
- děti do 3 let - zdarma

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 150 Valašské Meziříčí - Bystřice pod Hostýnem. Ulicí Hostýnská dojet do místní části Vinohrádek, kde je možné zaparkovat. Automobilová doprava na vrch Hostýn je regulována. Byla zde zavedena pravidelná autobusová doprava.
 2. Cyklostezky - ne
 3. Turistické trasy:
  • červená Bystřice pod Hostýnem - Hostýn - Rozhledna Hostýn - Obřany - Rusava - Holešov
  • 400 m severovýchodně od žluté Hostýn - Pod Valy
 4. Naučné stezky - NS Hostýnské vrchy 

Další fotografie

Výhled směrem Bystřice pod HostýnemAž metr tlusté zdi jsou tvořené z tvrdého hostýnského kameneVýhled na Bystřici pod HostýnemVýhled na Bystřici pod HostýnemKaple Svatého kříže v přízemí rozhledny Příchod k rozhledně směrem od hřbitova na Svatém HostýněRozhledna s větrnou elektrárnouVětrná elektrárna u rozhledny

Mapa

GPS zem. šířka: 49.38019   zem. délka: 17.70176


Kontakt

 • Adresa: Matice svatohostýnská, občanské sdružení, Svatý Hostýn 115, 768 61 Bystřice pod Hostýnem
 • Telefon: 573 381 693
 • E-mail: matice@hostyn.cz
 • Internet: www.hostyn.cz

Poznámka


Klíčová slova

 • Hostýnské vrchy
 • kaple
 • kříž
 • rozhledna

NovinkyMandloňovou stezkou na rozhlednu Na Starém vrchu

24.09.2018

Mandloňová naučná stezka (také Mandloňová stezka či Mandloňovou stezkou na rozhlednu) je naučná... číst více

Výprava do Krajiny břidlice

14.09.2018

Krajina na Opavsku ukrývala mnoho let, pod povrchem země, obrovské bohatství přírodní břidlice.... číst více

"Ochutnej kraj všemi smysly" - Den Zlínského kraje

06.09.2018

Zveme Vás na 9. ročník Dne Zlínského kraje, jehož motto zní: "Ochutnej kraj všemi smysly", který... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


tip měsíce

Babi, dědo, mámo, táto, pojďme bádat, stojí to za to! - II

22. září 2018

od 9:00 hodin

Hvězdárna Valašské Meziříčí

www.astrovm.cz/


mapa webu