Prales Razula

Velké Karlovice - místní část Leskové 
Leží v závěru údolí Hanzlůvka.

Kategorie: Přírodní zajímavosti - Les

Ponechání odumřelých stromů v lese je typické pro bezzásahové území národní přírodní rezervace

Prales Razula byl vyhlášen Národní přírodní rezervací již v roce 1933. Výměra rezervace je 23,52 ha. Nachází se asi 2 km jihovýchodně od Leskového - místní části obce Velké Karlovice - v závěru údolí Hanzlůvka, v nadmořeské výšce 660 - 812 m n. m.

Předmětem ochrany je lesní porost letitých velikánů jedlí bělokorých (Abies alba) a buků lesních (Fagus sylvatica) s příměsí smrku ztepilého (Picea abies) a javoru klenu (Acer pseudoplatanus). Les je ponechán přírodním zákonitostem a samovolnému vývoji bez zásahu člověka. Díky tomu jsou zde k vidění všechny fáze života stromu - jak malinkaté semenáčky rok nebo dva staré, tak stromy dorůstající a jen pár metrů vysoké, dále pak stromy dospělé v nejlepších letech svého života, v nepolední řadě stromy staré, často napadené dřevokaznými houbami a hmyzími škůdci, a nakonec stromy mrtvé - ať odumřelé stářím nebo díky vlivům životního prostředí. Takto různorodý les - jak počtem druhů stromů, tak jejich věkem - vytváří ideální prostředí pro život spoustě jiných (často velmi vzácných) organismů - ať rostlin, živočichů nebo hub. Ze vzácných druhů rostlin je to například samorostlík klasnatý (Actaea spicata), z živočichů čáp černý (Ciconia nigra) a z hub korálovec jedlový (Hericium flagellum).

Pokud by člověk neovlivňoval les svou činností, především nevysazoval druhy stromů, které jsou k užitku pro něj a ne pro přírodu, vypadal by les v našich zeměpisných šířkách a v nadmořských výškách okolo 700 m n. m. právě tak, jak vypadá malinkatý ostrůvek "divoké přírody" nedaleko obce Velké Karlovice. Zároveň je toto místo zdrojem poznání souvislostí různých živočišných říší a jejich vzájemné závislosti jedné na druhé.

U pomyslného "vstupu" do Národní přírodní rezervace Razula směrem do Velkých Karlovic je na břehu potoka postaven kruhový dřevěný altánek s lavičkami, u kterého je nainstalována informační tabule upozorňující mimo přírodní zajímavosti také na určitá omezení pro návštěvníky rezervace vyplývající ze zákona.

Pokud vaše cesta z pralesa bude pokračovat směrem Velké Karlovice, určitě navštivte Karlovské muzeum a Kostel Panny Marie Sněžné v historickém centru.

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné 

Přístup

 1. Příjezd autem - silnice 35 (E 442) Valašské Meziříčí - Prostřední Bečva, silnice 481 Prostřední Bečva - Velké Karlovice. Odbočit doleva na silnici 487 směr Makov. Po 6 km jízdy odbočit v místní části obce Leskové u dřevěné kaple doprava na místní komunikaci. Po 1,5 km jízdy (silnice končí závorou) zaparkovat na okraji silnice. Pokračovat pěšky asi 500 m na křižovatku lesních cest. Lokalita se nachází mezi dvěma cestami vedoucími východním směrem.  
 2. Cyklostezky - 6020/4
 3. Turistické trasy - ne
 4. Naučné stezky - ne 

Další fotografie

Rozcestník cyklostezek vedoucí po lesních cestách lemující hranice RazulyAltánek s informační tabulí při "vstupu" do pralesaOdumřelé dřevo poskytuje útočiště druhům hmyzu a dřevokazných hubTroudnatce kopytovité na padlém kmeni pomáhají rozkladu stromu a uvolnění živinObrovské statné jedle vzbuzují v návštěvníkovi údivPohled do koruny jedleJedna z lesních cest lemující pralesRozložené dřevo slouží jako zdroj živin pro další generace lesaKoryto potoka Malá HanzlůvkaChůdovité kořeny smrkuTéměř rozložené kmeny stromů

Mapa

GPS zem. šířka: 49.36113   zem. délka: 18.37662


Kontakt

Poznámka


Klíčová slova

 • altán
 • buk lesní
 • jedle bělokorá
 • les
 • Moravskoslezské Beskydy
 • národní přírodní rezervace
 • prales

NovinkyMandloňovou stezkou na rozhlednu Na Starém vrchu

24.09.2018

Mandloňová naučná stezka (také Mandloňová stezka či Mandloňovou stezkou na rozhlednu) je naučná... číst více

Výprava do Krajiny břidlice

14.09.2018

Krajina na Opavsku ukrývala mnoho let, pod povrchem země, obrovské bohatství přírodní břidlice.... číst více

"Ochutnej kraj všemi smysly" - Den Zlínského kraje

06.09.2018

Zveme Vás na 9. ročník Dne Zlínského kraje, jehož motto zní: "Ochutnej kraj všemi smysly", který... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


tip měsíce

Babi, dědo, mámo, táto, pojďme bádat, stojí to za to! - II

22. září 2018

od 9:00 hodin

Hvězdárna Valašské Meziříčí

www.astrovm.cz/


mapa webu