Dopředu, dozadu, a stále nahoru!

19.01.2021

Výstavba lesní železnice zde začala v roce 1915 a po následující tři roky byla po jednotlivých úsecích postupně uváděna do provozu. Trať vycházela z obce Oščadnica a přecházela až do doliny Chmúra v Nové Bystrici-Vychylovce. V roce 1926 se tato kysucká lesní železnice spojila s oravskou, vedoucí z vesnice Lokce do Erdútky, současné Oravské Lesné. Na konci 20. let minulého století celá síť dosahovala délky přes 110 kilometrů. Z toho 61 kilometrů připadalo na hlavní trať a zbytek na odbočky, jež se podle potřeby budovaly, rušily, prodlužovaly a zkracovaly.

Železnice s úzkým rozchodem 760 milimetrů sloužila k přepravě dřeva vytěženého v okolních lesích. Nahradila jeho dřívější dopravu vodní cestou. Mělo to ale háček – výškový rozdíl mezi koncem kysucké tratě a sedlem Beskyd na trati oravské činil více než 217 metrů.

Projektanti firmy Dipl. Ing. L. a E. Gál z Ružomberku problém vyřešili způsobem, který byl po technické i ekonomické stránce nejméně náročný. K překonání značného převýšení na poměrně krátkém úseku zvolili systém tří vložených souvratí, přičemž souvraťové byly i stanice v Chmúre a v sedle Beskyd. Zrodil se tak světový technický unikát. Jeho podstatou byly změny směru tahu lokomotivy, která náklad v jednom úseku táhla za sebou a na dalším ho tlačila před sebou.

Dřevo se na oravsko-kysuckém pomezí sváželo po železnici do začátku 70. let minulého století. Provoz zde oficiálně skončil v závěru roku 1971. Fakticky k tomu došlo teprve po demontáži tratě během roku následujícího. Zůstal jen 8 kilometrů dlouhý úsek Chmúra–Tanečník s cenným souvraťovým systémem, který je jediný funkční v Evropě.

Zachovalou část zrušené železnice včetně kolejových vozidel o několik let později převzalo do správy Kysucké muzeum v Čadci. To nechalo rekonstruovat ještě 2,7 kilometru dlouhý úsek Chmúra–Kubátkovia, který částečně prochází venkovní národopisnou expozicí Muzea kysuckej dediny.  

Od roku 1991 je to Historická lesní úvraťová železnice, zároveň byla vyhlášena československou, později slovenskou národní kulturní památkou. O čtyři roky později zde začala úředně povolená osobní doprava v úseku Kubátkovia – Chmúra – 1. úvrať. Trať začala plnit funkci muzejní železnice a stala se samostatnou expozicí Kysuckého muzea.

www.kysuckemuzeum.sk 

Zdroje: http://www.bystricka-dolina.sk; www.kysuckemuzeum.sk; https://www.tatry.cz

Foto: http://www.bystricka-dolina.sk; www.kysuckemuzeum.sk; https://www.tatry.cz 

           

     

« Zpět

Novinky



Obři dlouhých vln

31.03.2021

Patří mezi deset nejvyšších staveb v Česku, svého druhu je ale v naší zemi jediný.  číst více

Svět vystřižený z papíru

30.03.2021

Nemusíte cestovat do vzdálené ciziny, abyste spatřili Sochu Svobody, Big Ben nebo Velkou čínskou... číst více

Soutěska s nádechem pralesa

29.03.2021

U našich slovenských sousedů platí za jednu z nejkrásnějších soutěsek. Přitom z Česka je to... číst více

Naši partneři

Hvězdárna Valašské Meziříčí
Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste
OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013
Společně bez hranic
Region Bílé Karpaty
Trenčianský samosprávny kraj
Zlínský kraj
Žilinský samosprávny kraj


mapa webu